Vijesti
07. April 2018.
Foto:
Arhivski snimak

U subotu, 7. travnja 2018., oko 12.30 preminuo je u Svećeničkom domu u Mostaru don Srećko Čulina, svećenik Mostarsko-duvanjske biskupije.

Srećko je rođen u Drinovcima, 11. siječnja 1928., od oca Ivana i majke Ruže r. Nuić. Imao je sedam braće i jednu sestru.

Srećko je kršten 11. siječnja 1928., a krizman 15. listopada 1936. u župi Drinovci (zajedno s ostalo 434 djece).

Školovanje. Tri razreda osnovne škole polazio je u rodnim Drinovcima, 1934.-1937., a četvrti razred u Međugorju boraveći kod svoga strica fra Florijana. Upisao se kao vanjski učenik u malu gimnaziju na Širokom Brijegu, 1938.-1941., zatim kao sjemeništarac Mostarsko-duvanjske biskupije u Travničku gimnaziju, gdje je uspješno napredovao do Božića 1944. kada je morao napustiti Travnik i vratiti se u Drinovce. Dočekali su ga partizani i tražili da ide u vojsku u Makedoniju ili da ostane u mjesnom odboru kao pisar. Ostao je u Drinovcima do jeseni 1946. kada nastavlja školovanje kao mostarski sjemeništarac u Zagrebu, gdje maturira u lipnju 1949.

Upisao se u bogosloviju u Zagrebu. Nakon druge godine pozvan je u vojsku u Kruševac: 12. listopada 1951. do 12. listopada 1952. Iz vojske se vratio u zagrebačku bogosloviju. Zbog komunističkoga režima bogoslovija je bila zatvorena. Okupilo se nešto bogoslova i laika te se ipak počelo s predavanjima na filozofiji i teologiji. Završio je studij i diplomirao 1955. na temu: Vjera i Crkva prema ratu. Voditelj: prof. Andrija Živković.

Ređen je za đakona u Zagrebu, 20. ožujka 1955., a za svećenika, 29. lipnja 1955. Zareditelj nadbiskup koadjutor Franjo Šeper.

Svećeničke službe:

Kapelan u Studencima devet mjeseci: 1955.-1956.

Župnik u Vinici, 1956.-1965., gdje je obnovio župnu kuću i crkvu.

Župnik u Prisoju, 1965. - 1980. i duvanjski dekan: 1977.-1980. U Prisoju srušio staru i podigao novu župnu kuću, 1966.

Župnik u Dračevu, 24. kolovoza 1981. - 24. kolovoza 1988.

Župnik u Prenju, 28. kolovoza 1988  -  22. rujna 1991.

Privremeno umirovljen zbog slaba zdravlja, 5. rujna 1991. s odredištem u Svećeničkom domu u Bijelom Polju. U vrijeme ratnih neprilika boravio je kod brata u Drinovcima 16 mjeseci.

Stalno u Domu, najprije u Neumu od 27. siječnja 1993. zatim u Dubrovniku do 2003. Od tada u Svećeničkom domu u Mostaru.

Mladu je Misa slavio u Drinovcima, 17. srpnja 1955. Propovjednik: o. Zvonimir Majić, isusovac. Zlatnu Misu slavio je 17. srpnja 2005. u mostarskoj katedrali. Propovjednik: biskup Ratko Perić. Misničko geslo: Milošću Božjom jesam što jesam (1 Kor 15,10).        

Sprovodna Misa u Drinovcima pred kapelicom na groblju Bartuluši, u ponedjeljak, 9. travnja 2018. u 16.00 sati.  

Pokoj vječni daruj mu, Gospodine!            

 

POVEZANI ČLANCI

15. ruj 2018
KIUM
11. ruj 2018
Domagoj Markić

NAJČITANIJE

15. ruj 2018
KIUM
11. ruj 2018
Domagoj Markić