Vijesti
26. February 2021.
Foto:
Arhivski snimak

Svidjelo se Bogu pozvati u svoj Dom slugu svoga

svećenika Mostarsko-duvanjske biskupije

Don Antu Ivančića (Rimskoga)

(Grabovica, 13. VIII. 1945. – Livno, 26. II. 2021.)

Javljamo svećenicima, redovnicima, redovnicama i svim vjernicima hercegovačkih biskupija, Pokojnikovoj rodbini, bližnjima i znancima da će se sprovodna sv. Misa slaviti u subotu 27. veljače 2021. u 14.00 sati na Malom Groblju u Grabovici, a potom sprovodni obredi.

KRISTE, BUDI MU ŽIVOT TI!

Biskupski ordinarijat Mostar

Biografski podatci:

Ante Ivančić, među svećenicima zvan „Rimski“, rođen je 13. kolovoza 1945. od oca Luke i majke  Antonije rođ. Ivančić, u obitelji od sedmero djece. Troje ih je u duhovnim zvanjima: Anđa s redovničkim imenom s. Marija Ana od Prikazanja, klarisa, preminula 2018.; Anica s redovničkim imenom s. Nevenka, služavka Maloga Isusa, i don Ante.  

Ante je rođen u župi Grabovici, Mostarsko-duvanjska biskupija, kršten 15. kolovoza 1945., krizman 1952.

1952.-1956. prva četiri razreda osnove pohađa u Grabovici.

1956.-1960. viša četiri razreda osnovne u Aržanu.

1960.-1964. sjemenišna gimnazija na Šalati u Zagrebu, gdje i maturira. Uvijek je bio odličan učenik u školi.

1964.-1966. vojna obveza u Štipu.

1966.-1974. filozofsko-teološki studij u Rimu, gdje najprije boravi u Papinskom zavodu Germanicumu-Hungaricumu pohađajući predavanja na Papinskom sveučilištu Gregorijani.

1968. magistrira iz filozofije.

1971. diplomira iz teologije.

Red  prezbiterata podjeljuje mu biskup Petar Čule 1. srpnja 1973. u Prenj-Dubravama, Trebinjska biskupija, s drugih šest dijecezanskih novoređenika.

1973.-1974. biskup ga Čule šalje na studij filozofije koji pohađa na Gregorijani s boravkom u Papinskom hrvatskom zavodu sv. Jeronima.  

U ljeto 1974. Biskup ga poziva na župu radi stjecanja pastoralne prakse i radi skupljanja materijala za doktorsku disertaciju.

Od 1974. do 1978. don Ante je, susljedno, duhovni pomoćnik u trima hercegovačkim župama: Gradini, Domanovićima i Sutini.

Od 1978. do 1981. župni je pomoćnik u Ludwigsburgu i Weitingenu.

Od 18. siječnja 1981. upravitelj je župe Dettingen, a od 1. rujna 1984. i župe Kirchberg u Njemačkoj.

Molbom od 19. rujna 1995. traži od mjesnoga biskupa rotemburškoga msgr. Waltera Kaspera da ga razriješi dužnosti radi povratka u domovinu. Razriješen je 8. siječnja 1996., s prestankom službe 19. siječnja iste godine. 

Od 1996. do 1999. pastoralno djeluje u Šibenskoj biskupiji u župama Boraja i Ljubitovica.

Od 2001. do 2004. pomaže u župi sv. Male Terezije u Zagrebu.

Od 2005. do  2012. u katehetskoj je službi u Porečkoj i Pulskoj biskupiji, uglavnom u Puli.

Od 2012. pomaže župniku don Marku Lukaču u Grabovici, od 2014. do 2016. pastoralni je pomoćnik, a u bolesti i nakon smrti don Markove, imenovan je župnim upraviteljem župe Grabovica.

Umirovljen je 2016. i živio je u župi Grabovici.

26. veljače 2021. u jutarnjim satima preminuo je u bolnici u Livnu.

Requiescat in pace Christi!

POVEZANI ČLANCI

NAJČITANIJE